Haberler & Duyurular

Denim Üreticileri için Kesim Optimizasyonu Sistemi

Tarafından 19 Ocak 2021Yorum Yok

Günümüz tekstil sektöründe piyasanın taleplerini karşılamak adına, kalite ve verimlilik kumaş üreticileri için en yüksek seviyede sağlanması gereken iki unsur olmuştur. Tekstil üreticileri gelişen teknoloji ve beraberinde getirdiği yüksek düzeyde rekabetle karşı karşıya durumdadırlar. Bu yüzden; teknolojiye ayak uydurmak ve yenilikleri kendi sistemlerinde uygulamak, büyüme hedefleyen tekstil üreticileri için zorunlu hale gelmiştir.

Denim kumaş üretimi sürecinde kalite kontrol safhası üretim verimliliğini arttırmak adına artık eskisinden de daha büyük bir öneme sahip olmaktadır. Denim kumaş için özel ürettiğimiz kalite kontrol makinesi ile kumaştaki hataları izleyebilir ve onları bizim sağladığımız kalite kontrol programı aracılığıyla bilgisayar ortamında kayıt altında tutabilirsiniz. Böylelikle parti ve müşteri bazında belirlediğiniz kalite standartları çerçevesinde (örn. 4 puan sistemi) ürünleriniz kayıt altında tutulur. Yüksek metrajlı çalışan üretim tesislerinde kumaşların kalite bilgilerini bilgisayar ortamında sistemli bir şekilde kayıt altında tutmak insani hataların önüne geçmek için zorunlu hale gelmiştir.

Kesim optimizasyonu sisteminde, bazı önemli unsurlar vardır. Bunlar birbirini tamamlayan ve olmazsa olmaz unsurlardır. Bunlardan birincisi; kalite kontrol ve rulo sarma işlemleridir. Denim kumaş üretiminde dok veya pastal olarak yüksek metrajlarda parti bazında üretilen kumaşlar, kalite kontrol işlemi tamamlandıktan sonra aynı şekilde dok veya pastala aktarılırlar. Bu aktarma sürecinde kumaşın kalite kontrolü yapılır ve kumaş üreticisi firmanın belirlediği standartlar çerçevesinde kalite bilgileri Güven Çelik tarafından sağlanan kalite kontrol programına işlenir. Kumaşın düzgün bir şekilde dok veya pastala aktarılması bir sonraki aşama olan kesim işlemleri için son derece önemlidir. Kumaşın esnetilmeden ve kenar düzgünlüğü sağlanarak aktarılması üretimdeki kaybı önlemek adına dikkat edilmesi gereken bir husustur. Kesim optimizasyonu sisteminde, ikinci önemli olan unsur ise kesim yerlerini belirlemek ve en yüksek seviyede birinci kalite kumaş elde etmektir. Güven Çelik Makina tarafından sağlanan kesim optimizasyonu yazılımı içerisinde bulunan algoritma sayesinde bir önceki aşamada kalite kontrol yapılarak hata haritası çıkarılan kumaş partisinde kesim noktalarını otomatik olarak belirleyerek, o partiden en yüksek verimlilikte birinci kalite kumaş elde edilmesini sağlar. Kesim optimizasyonu yazılımı, kesim makinelerine entegre edilir ve işletmedeki diğer kalite kontrol makineleri ile sürekli olarak haberleşme halindedir. Kesim noktaları belirlenen kumaş partisi, kesim makinesinde rulo sarımı esnasında uygun metrajlarda kesilir ve yüksek verimlilikte birinci kalite kumaş elde edilir. Kesim optimizasyonu yazılımı, kalite kontrol programı ile entegre bir şekilde çalışır ve basitleştirilmiş kullanıcı ara yüzüyle kullanımı son derece kolaydır.

Sonuç olarak; kumaş üretiminde daha fazla büyüme hedefleyen firmalar için son teknoloji ürünlerden faydalanmak son derece gerekli ve önemlidir. İşletmelerde, her üretim aşaması bir bütündür ve birbirini etkiler. Kalite kontrol ve kesim optimizasyonu sistemi de artık bu bütünün vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Cevap bırakın