Kumaş üretiminde ürünlerin kalite kontrolünün yapılması ve düzgün bir biçimde rulo haline getirilmesi kumaşın kullanıldığı alanlarda hurda kumaş miktarını azaltmak ve üretim verimliliğini arttırmak adına son derece önemlidir. Tekstil sektöründe kumaşların metre ve ağırlık cinsinden işlem gördüğü düşünüldüğünde, kumaşların metre ve ağırlık bilgilerinin doğru ölçülmesi işletmelerin maddi zarar etmelerinin önüne geçmek adına son derece önemlidir.

Tekstil sektöründe üretilen, elastik örgü kumaşlar fiziksel özellikleri sebebiyle kalite kontrol esnasında taşınırken esner ve uzarlar. Esnemiş bir kumaşın uzunluğu ölçüldüğünde normalden daha uzun olduğu görülür. Eğer kumaşın uzunluğu, kumaş uzamış bir haldeyken ölçülür ve kaydedilirse bu üretimde kayıplara yok açar. Yüksek metrajlarda üretim yapan tekstil firmaları düşünüldüğünde ve rakamlar yıllık verilere oranlandığında maddi kayıplar çok fazla olur.

Güven Çelik Makine olarak likralı örgü kumaşlar için ürettiğimiz kalite kontrol ve rulo sarma makinesi ile kumaşlar esnetilmeden uzunlukları gerçek değerlerinde ölçülür ve istenen formda (rulo,pastal vb.) hazırlanır. Bu noktada makine kullanılan yazılım sistemi ve algoritma büyük önem taşımaktadır. Kumaşın sanki el değmeden bir noktadan diğer noktaya taşınması, kumaşın esnememesini ve düzgün bir şekilde rulo veya pastal haline getirilmesini sağlamaktadır. Her kumaşın esneme katsayısı farklı olduğu için sıfır çekmezlik sağlayan kalite kontrol ve rulo sarma makinesi kurulum esnasında kumaşın karakterine uygun bir biçimde kalibre edilir. Ayrıca; makine üzerine yerleştirilen nemlendirme ünitesi, en ölçme ünitesi, kat başı kesim ünitesi ve ağırlık ölçüm ünitesi ile kumaştaki nem seviyesi ayarlayabilir, kumaşın eni ölçülebilir, istenen metrajlarda kesilebilir ve kumaşın ağırlığı ölçülebilir.

Sonuç olarak; üretilen kumaşın birimi metre ve kg olduğu için bu bilgilerin doğru ölçülmesi ticari kayıpların önüne geçmek, üretim verimliliğini arttırmak adına tekstil firmaları için son derece önemlidir. Kumaşın rulo sarımı esnasında kenar düzgünlüğünün sağlanması, sarım sıklığının istenen düzeyde olması kumaşın kullanıldığı alanlarda hurda kumaş miktarını azaltmak için son derece önemlidir. Kayıpların minimuma indiği ve verimliliğin arttığı işletmeler ticari olarak kazanç ve üretimde süreklilik sağlarlar.

Cevap bırakın